Хурма

Хурма - рід листопадних і вічнозелених дерев або чагарників родини Ебенових. До цієї родини відносяться види дерев з так званої кольорової деревиною. Всі види хурми мають щільну деревину темного кольору (чорне дерево). З деревини виготовляють спортивне приладдя, інвентар для більярду, паркет, меблі і т.п. Рід нараховує більше 200 видів. Майже всі види ростуть в тропіках і субтропіках. У багатьох видів плоди їстівні і відрізняються високою харчовою цінністю (на рівні інжиру, фініків, банана та винограду). Плоди показані при розладах травлення. Вживають їх як свіжі, так і приготовані (сушіння, компот, киселі, желе, мармелад, джеми, варення, вино ...). М'якоть плоду терпка. Після перших морозів стає м'якше, менш терпкою і більш солодкою. З листя хурми можна готувати напій (чай), а насіння плоду використовується в якості сурогату кави. Існують самоплідні і партенокарпічні (не потребують запилення) сорти хурми. Дерева хурми відрізняються довговічністю (до 500 років).

В 100г плоду в середньому міститься:

 • 70 кілокалорій
 • 18.5 г вуглеводів
 • 25.5 г цукру
 • 1.9 г клітковини
 • 0.9 г жирів
 • 0.5 г білків
 • 0.02 мг вітаміну B1
 • 0.03 мг вітаміну B2
 • 0.3 мг вітаміну B3
 • 0.59 мг вітаміну B5
 • 0.1 мг вітаміну B6
 • 15 мг вітаміну C
 • 127 мг кальцію
 • 2.5 мг заліза
 • 56 мг магнію
 • 42 мг фосфору
 • 200 мг калію
 • 0.12 мг цинку

Хурма. Деякі природні види

Хурма східна, або японська (Diospyros kaki) - рослина сімейства Ебенових, вид роду хурма, росте в Північному і Центральному Китаї. З Китаю хурма східна потрапила до Японії, а з Японії - в Америку і Європу. На даний час вирощується також у Кореї, Іспанії, Ізраїлі, Південній Африці. На території України зустрічається переважно в аматорських садах. Висота дорослого дерева східної хурми до 10 метрів. Листки яйцевидно-довгасті, темно-зелені, знизу світлі. Квіти жовтувато або зеленувато-білі, розташовані в пазухах листя. Можуть бути трьох типів: чоловічі, жіночі та змішані. Хурма східна цвіте з травня по червень. Плоди деяких сортів містять багато танінів і при неповному дозріванні мають терпкий присмак. Дозрівають плоди в залежності від сорту з початку жовтня до кінця грудня. У плодах багатьох сортів часто немає насіння, так як вони утворюються партенокарпічно, без запилення. Плоди японської хурми - найбільші серед плодів роду хурма. У найбільш великоплідних сортів вони досягають ваги 400-500г. Сортів налічується понад 2000. Врожайність дорослих дерев дуже висока і може досягати 500 кг з одного дерева. Морозостійкість помірна. Найбільш морозостійкі сорти витримують короткочасні морози до - 18С. Відноситься до 7 кліматичної зони (в умовах відкритого грунту центральної Україні потрібно обов'язково вкривати на зиму).

Хурма кавказька, або звичайна (Diospyros lotus) - рослина сімейства Ебенових, вид роду хурма, росте в субтропічних районах Євразії. Ареал виду простягається від Японії до Іспанії. Культивується в Україні, США, Північній Африці, на Кавказі і в Середній Азії. Висота дорослого дерева кавказької хурми до 30 метрів. Листя блискуче, овальної форми з загостреним кінцем, до 15 см довжиною, знизу опушені. Квіти жіночі - поодинокі, біло-зеленуваті, чоловічі - зібрані по 3-5шт., Червонувато-жовті. Цвіте в травні-червні. Плоди дрібні, 1-2,5 см діаметром, у свіжому вигляді терпкі, багаті цукром і вітамінами. Використовуються в їжу як свіжими, після перших морозів, так і сушеними. Дозрівають плоди в жовтні-листопаді. Морозостійкість помірна. Найбільш морозостійкі форми витримують короткочасні морози до - 25С. Відноситься до 6 кліматичної зони (в умовах відкритого грунту центральній Україні потрібно обов'язково вкривати на зиму).

Хурма віргінська, або американська (Diospyros virginiana) - рослина сімейства Ебенових, вид роду хурма, росте в східній частині США. Ареал виду простягається від Атлантичного океану до Техасу, Канзаса й Оклахоми. Культивується переважно в США. Незначні насадження зустрічаються в Середземномор'ї та України. Висота дорослого дерева віргінської хурми до 25 метрів. Листя велике, до 15 см довжиною, овальної форми з серцеподібної основою і загостреним кінцем. Квітки одностатеві, білі іноді із зеленуватим відтінком. Цвіте у червні. Плоди від 2 до 6 см в діаметрі. Спіють у вересні. Плоди хурми віргінської відрізняються високою поживною цінністю і містять до 44% цукру. Незрілі плоди містять багато таніну. Культура помірно-вимоглива до вологості грунту і повітря. Добре пристосовується до різних типів грунту. Толерантна до близького залягання грунтових вод. Може давати кореневу поросль. Світлолюбна. Коренева система глибока. Морозостійка, деякі форми можуть без пошкоджень переносити короткочасні морози до -35С. Відноситься до 4 кліматичної зони (не вимагає укриттів в умовах відкритого грунту центральній Україні).

Хурма. Мої фото

Хурма

Хурма. Розмноження

Всі вищеописані види вступають в плодоносний вік рано, на 4 - 6 рік. Культура рідко уражується шкідниками (щитівка, червці) та хворобами (плодові гнилі). Може вирощуватись на кислих вологих грунтах. Розмножують хурму посівом, культурні форми - щепленням. Живцюється хурма погано, деякі види і зовсім не дають коренів. При насіннєвому розмноженні дерева на кілька років пізніше вступають в плодоношення. Насіння потребує стратифікації. Для посіву потрібно використовувати свіже насіння, тому що воно при висиханні втрачає схожість. В якості підщепи в Україну зазвичай використовуються два види хурми - кавказьку та віргінську. Остання краща. Прищеплювати хурму складно, так як деревина містить велику кількість дубильних речовин. Процедуру щеплення треба виконувати максимально швидко.

Хурма. Сорти

Хурма Росіянка
Міжвидовий гібрид (віргінська х східна). Плоди до 60г (макс. 100 г). Дозрівають на початку жовтня. При дозріванні добре тримаються на дереві. Можуть зберігатись до грудня. Сорт самоплідній. Плоди утворюються партенокарпічно. Середня врожайність дерева 20-30 кг плодів (при відсутності запилювачів) і до 90 кг з запилювачем. Абсолютний мінімум температур: -27С.

Хурма Нікітська Бордова
Міжвидовий гібрид (віргінська х східна). Плоди до 120г. Дозрівають у вересні - на початку жовтня. Сорт потребує запилювачів. Середня врожайність дерева 50-70 кг плодів. Абсолютний мінімум температур: -24С.

Хурма Гора Роман-Кош
Міжвидовий гібрид (віргінська х східна). Плоди до 250г. Дозрівають в жовтні. Сорт потребує запилювачів. Середня врожайність дерева 60-70 кг плодів. Абсолютний мінімум температур: -24С.

Хурма Гора Говерла
Міжвидовий гібрид (віргінська х східна). Плоди до 270г. Дозрівають в жовтні. Сорт потребує запилювачів. Середня врожайність дерева 60-70 кг плодів. Абсолютний мінімум температур: -24С.

Хурма Супутник
Інформація готується.

Хурма Хіакуме (Корольок)
Сорт східної хурми. Плоди до 250г. Відрізняється гарною транспортабельністю і лежкістю. Сорт самоплідний. Плоди утворюються партенокарпічно. Середня врожайність дерева 100-200 кг плодів. Абсолютний мінімум температур: -18С.

Хурма Тамопан великий
Сорт східної хурми. Плоди до 300г. Пізньостиглий самоплідний сорт. Дерева цього сорту сильнорослі. Середня врожайність дерева 100-200 кг плодів. Абсолютний мінімум температур: -20С.

Хурма Мідер
Сорт віргінської хурми. Плоди до 50г. Самоплідний сорт раннього строку дозрівання (вересень). Плоди утворюються партенокарпічно, без насіння або з насінням (за наявності запилювачів). Дерева сильнорослі до 18м. Абсолютний мінімум температур: -35С.

Хурма Джон Рік
Сорт віргінської хурми. Плоди до 45г. Сорт раннього терміну дозрівання (вересень). При дозріванні погано тримаються на дереві. Дерева сильнорослі до 18м. Абсолютний мінімум температур: -35С.

Автор: Чекушкін Євген
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права.

Читати інші статті     Прокоментувати на форумі