Шовковиця

Шовковиця – рід, зазвичай, високих (10-25 м) листопадних і вічнозелених дерев сімейства тутових (Moraceae). Всього в роді близько 150 видів, але тільки 16 з них вважаються визнаними. У більшості видів плоди їстівні. Існує сотні декоративних форм і міжвидових гібридів.

Рослини шовковиці можуть бути як дводомними, так і однодомними. Рослини з повністю чоловічими квітами - безплідні. Існують самоплідні та партенокарпічні сорти. Такі рослини не вимагають запилювачів. Листя шовковиці прості, з зазубреними краями, різноманітної величини і форми (3-5-лопатеві або цільні). Можуть відрізнятися між собою навіть на одному дереві. Квітки шовковиці - дрібні, зібрані в колоски. Супліддя - їстівна, м'ясиста складна кістянка, схожа на плоди ожини, 1 - 5 см довжиною, білого, рожевого, червоного, фіолетового або чорного забарвлення. Дозрівають в червні - липні. Мають антисептичну і протизапальну дію. Вживають їх як свіжими, так і переробленими (сушка, сік, сироп, оцет, джеми, варення ...). Урожайність висока. При сприятливих умовах з одного дорослого дерева можна зібрати 100 - 300 кг ягід (в залежності від віку та сорту).

Незрілі плоди і зелені частини рослини містять білий сік, який при потраплянні в організм може викликати галюцинації та отруєння. Деревина шовковиці, щільна та міцна, застосовується як будівельний матеріал. Також її використовують в рукоділлі і для виготовлення музичних інструментів. Дерева шовковиці відрізняються довговічністю (до 300 років), відомі окремі екземпляри, що досягли віку в 500 років.

В 100г плоду в середньому міститься:

 • 50 кілокалорій
 • 12.7 г вуглеводів
 • 12 г цукру
 • 1.6 г клітковини
 • 0.4 г жирів
 • 0.7 г білків
 • 0.04 мг вітаміну B1
 • 0.02 мг вітаміну B2
 • 0.15 мг вітаміну B3
 • 0.04 мг вітаміну B5
 • 0.02 мг вітаміну B6
 • 10 мг вітаміну C
 • 24 мг кальцію
 • 1.8 мг заліза
 • 51 мг магнію
 • 28 мг фосфору
 • 350 мг калію
 • 0.1 мг цинку

Шовковиця. Ареал

Зустрічається шовковиця на всій території України, переважно в аматорських садах. Під культурні насадження відведено значні площі в помірних і субтропічних зонах Північної півкулі. У дикому вигляді росте шовковиця в Афганістані, Азербайджані, Вірменії, Грузії, Індії, Ірані, Китаї, Пакистані, США та Росії.

Шовковиця. Деякі природні види

Шовковиця чорна (Morus nigra). Листопадне дерево до 8 -15 м заввишки. У дикому вигляді поширена в Південно-Західній Азії. Супліддя великі, до 5 см, ароматні, соковиті, високих смакових якостей, червоні, фіолетові або чорні. Світло - і теплолюбна, посухостійка. Найбільш морозостійкі форми витримують короткочасні морози до - 25 ° С. Відноситься до 6 кліматичної зони (в умовах центральної України на зиму молоді рослини потрібно вкривати).

Шовковиця біла (Morus alba). Листопадне дерево до 15 -18 м заввишки. У дикому вигляді поширена в Малій та Східної Азії. Саме цей вид найчастіше зустрічається в аматорських садах Росії та України і служить кормом для тутового шовкопряда. На корм йдуть листя дерева. Супліддя до 3,5 см, соковиті, білі, рожеві або фіолетові. Відносно тіньовитривала і посухостійка. Морозостійка (до - 30 ° С). Відноситься до 5 кліматичної зони (не вимагає укриттів в умовах центральної України).

Шовковиця червона (Morus rubra). Листопадне дерево до 18 - 20 м заввишки. У дикому вигляді поширена на сході Північної Америки. Супліддя до 3 см, ароматні, соковиті, червоні, фіолетові або чорні. Міцна, витривала, посухостійка рослина. Відрізняється значною морозостійкістю (до - 35 ° С). Відноситься до 4 кліматичної зони (не вимагає укриттів в умовах центральної України). Назви видів шовковиці «біла», «чорна» і «червона» пов'язані не з кольором суплідь, а з забарвленням кори гілок.

Шовковиця. Мої фото

Шовковиця
Шовковиця крупноплідна
Шовковиця з білими ягодами
Шовковиця крупноплідна

Шовковиця. Розмноження

Розмножувати шовковицю краще насінням, висіваючи його відразу на постійне місце, так як пересадку шовковиця переносить погано. Насіння не вимагає стратифікації. Сходи з'являються через 1-2 місяці. Сортові рослини можна розмножувати відводками і щепленням. Деякі сорти можна розмножувати живцюванням. Росте швидко. Плодоношення починається на 4 - 6 рік після висадки. Рости шовковиця може практично на будь-якому грунті, крім болотного. Відрізняється значною солестійкістю. Найкраще розвивається на добре дренованих чорноземних суглинках з нейтральною або слаболужною реакцією.

Шовковиця. Сорти

Українська-6
Сорт шовковиці білої Українського НДІ шовкопрядства. Дерево сильноросле. Починає плодоносити на 4-5-й рік. Врожайність середня. Супліддя раннього терміну дозрівання (червень), солодке, велике - розміром 4 см і більше, чорного забарвлення. Морозостійкість висока (до -30 ° С).

Смуглянка
Сорт шовковиці білої селекції ТОВ «Росток». Дерево сильноросле. Починає плодоносити на 4-5-й рік. Врожайність висока. Супліддя середнього терміну дозрівання (червень-липень), кисло-солодке, велике розміром 3,5 см, чорного забарвлення. Морозостійкість висока (до -30С).

Чорна Баронеса
Сорт шовковиці білої селекції ТОВ «Росток». Дерево сильноросле. Починає плодоносити на 4-5-й рік. Врожайність висока. Супліддя середнього терміну дозрівання (червень-липень), солодке, велике - розміром 3,5 см і більше, чорного забарвлення. Морозостійкість висока (до -30 ° С).

Біла медова
Сорт шовковиці білої селекції ТОВ «Росток». Дерево сильноросле. Починає плодоносити на 4-5-й рік. Врожайність висока. Супліддя середнього терміну дозрівання (червень-липень), солодке, розміром 3 см, білого забарвлення, дуже ніжне (збереження і транспортабельність низька). Морозостійкість висока (до -30 ° С).

Автор: Чекушкін Євген
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права.

Читати інші статті     Прокоментувати на форумі