Розмноження рослин

На сьогоднішній день виділяють наступні способи розмноження рослин: насінням, щепленням, живцюванням, «повітряним» укоріненням, кореневим «клонуванням», культурою тканин. Останні п’ять способів розмноження називаються вегетативними, тобто безстатевими. Більш детальна інформація - http://www.physofplants.info/r_12.htm
Спосіб розмноження обирають виходячи з фізіологічних особливостей конкретної рослини та поставленої мети.

Розмноження насінням

Підходить для: муррайі, авокадо, пепінно, хеномелеса, манго...
Розмноження насінням
Агротехніка. Беремо насіння потрібної культури, попередньо його можна потримати в теплій (30 градусів) воді дві доби, та висаджуємо у вологий ґрунт. Насіння перед висівом можна обробити перманганатом калія (марганцівка). Температура проростання більшості культур 18 – 25 градусів. Для проростання насіння потребує світла та вологи, тому при виборі місця розміщення висіву на це слід зважати. Насіння культур, що не потребують стратифікації, наприклад всі рутові, краще висівати одразу після їх вилучення з плоду. Насіння більшості листопадних культур (хурма, каштан, гінко...) для кращого проростання потребує холоду, як варіант, перед висівом насіння можна покласти на два тижні в холодильник.
Коментар. Рослини розмножені насінням, зазвичай, пізніше вступають в плодоносний вік.

Розмноження щепленням

Підходить для: яблуні, груші, айви, персика, мандарина, кумквата...
Агротехніка. Прищеплювати можна як живець (копулірування) так і бруньку (окулірування). При цьому слід вірно підібрати підщепу, інакше підщепа відторгне прищепу. Процедуру щеплення проводять в максимально стерильних умовах.

Щеплення живцем.
щеплення живцем
На підщепі роблять горизонтальний зріз на міжвузлі. Потім кору надрізають у вертикальному напрямку вниз від зрізу, роблячи Т-подібний надріз. Кору обережно відгинають. В якості прищепи беруть живець потрібної рослини з 3-4 бруньками. Нижню частину прищепи зрізають під кутом, залишивши шматочок кори, яку вставляють під кору підщепи. Прищепу та підщепу, в місці щеплення, притискують один до одного та обв'язують. Якщо прищепа та підщепа мають однакову товщину, застосовують копулірування. Для цього роблять навскісні зрізи на прищепі та підщепі, щоб вони щільно прилягали одна до одної. Такі навскісні зрізи роблять для того, щоб збільшити поверхню стикання прищепи та підщепи. Якщо підщепа товща за прищепу, застосовують щеплення врозщеп. Для цього підщепу розколюють і в щілину вставляють живці прищепи, кінці яких загострюють клином.

Щеплення брунькою.
щеплення брунькою
На підщепі роблять Т-подібний надріз в який вставляють бруньку із шматочком кори. Після того як бруньку вставлено під кору, прищепу та підщепу притискують один до одного та обв'язують. Місце щеплення оброблюють садовим варом та обгортають тканиною чи ізолентою.
Коментар: Серед переваг цього способу - можливість адаптації рослин до певних кліматичних умов і ґрунтів, можливість швидкого розмноження сортових культур, які погано дають власне коріння, і сортові якості яких не зберігається при розмноженні насінням. До недоліків можна віднести складність процесу, для якого потрібно мати (виростити) як прищепу так і підщепу, а це 1 - 3 року.

Розмноження живцями

Підходить для: інжиру, лимона, граната, агрусу, смородини...
Розмноження живцями
Агротехніка. Для живцювання краще використовувати одно-дворічні пагони з 3-5 бруньками, довжиною 10-15 см, які зрізають під кутом гострим ножем чи секатором. Листя, якщо воно є, краще залишити, оскільки там містяться поживні речовини, що потрібні для вкорінення. Щоб зменшити випаровування вологи листям, живців можна розмістити в акваріумі (флораріуме), теплиці або домашній міні-теплиці, зробленій, наприклад, з пластикової пляшки (див. фото). Укорінювати краще в перліті, піску, суміші торфу та піску, не раджу вкорінювати в багатих органічними частками землесумішах. Живець саджають, заглиблюючи нижню частину на 2 -5 см, так щоб нижня брунька обов’язково знаходилася в ґрунті. Культури що складно вкорінюються (каламандін, жасмин...) краще обробляти стимулятором корнеутворення, наприклад корневіном. Найчастіше на вкорінення потрібно 3 - 6 тижнів.
Коментар. Найбільшої перевагою такого способу розмноження є його простота.

Розмноження повітряним відводком

Підходить для: айви, каламандіна, інжиру, калини, шовковиці...
Агротехніка. Кору обраного для вкорінення пагону знімають «кільцем» (перпендикулярно до пагону, шириною до 1 см) в місці бажаного появлення коріння. Потім нижню частини пагону занурюють в землесуміш. Для цього можна використовувати горщик розділений навпіл, який прив’язують в потрібному місці перед тим як насипати у нього землесуміш. Якщо обраний пагін розташований в нижній частини рослини, можна його схилити та зафіксувати в ґрунті, не використовуючи горщик. Після укорінення майбутній саджанець відрізають від батьківської рослини. Процес вкорінення триває від 4 до 16 тижнів.
Коментар. Переваги - розмноження у такий спосіб наносить рослині менше стресу порівняно з живцюванням.

Розмноження кореневою паросллю

Підходить для: рослин що дають кореневу паросль (слива, горобина, вишня, банан, інжир...).
Агротехніка. Обрану для відсадки рослину відділяють від батьківської. Для цього можна використовувати гострий ніж. Місце зрізу (як відсаджуємої, так і батьківської рослини) можна обробити золою. Відокремлену рослину висаджують в субстрат і відразу рясно поливають. Догляд як за саджанцем.
Коментар. Перевагою даного способу розмноження є його простота.

Культура тканин

Підходить для: для більшості рослин.
Агротехніка. Із однієї, чи групи клітин у стерильних умовах агро-лабораторії, в поживному середовищі, вирощують рослини різних культур. Отриману в такий спосіб рослину далі розмножують вегетативно.
Коментар. На сьогоднішній день, в зв’язку із малою розповсюдженістю та новизною цього метода, говорити про переваги чи недоліки – ще рано. Відомо, що таким способом отримують безвірусні форми рослин.

Автор: Чекушкін Євген
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права.

Читати інші статті     Прокоментувати на форумі